2017 Nominees

Companies

Adventos Corp
Aleph Objects
American Sentinel University
Airdna
Blinker
Blue Star Recyclers
Braxton Technologies, LLC
City and County of Denver
City of Aurora
ClinOne, Inc.
Colorado Department of Transportation
Cuttlesoft
Datasource Consulting
Datrium
DropSpot
El Paso/Teller County 911 Authority
Epiphany Ai
Gorilla Logic
Guild Education
HomeAdvisor
Hotel Engine
Jobber Group
KAART Group
ManagedMethods
MapVida
National Endowment for Financial Education
Networks Unlimited
n.io Innovation, LLC
Njevity, Inc.
Oildex
Ombud
PAIRIN
Parkifi
Pax8
Peak 10 + ViaWest
Platte River Networks
Proximity Space
Red Canary
SecureSet
section.io
SendGrid
Sleep Shepherd LLC
Sovrn
SyncHR
System76
Think Network Technologies
TRELORA
VictorOps
WebPunch
Woodridge Software
YouSeeU

Individuals

Andrew Fischer, Choozle
Annalea Ilg, Peak 10 + ViaWest
Bill Inmon
Bill Kurtz, Denver School of Science & Technology
Cameron Ryan, STEM School and Academy/STEM School Highlands Ranch
Carol J. Carter, GlobalMindED
Christine Vanderpool, Kaiser Permanente
Curtis Letson, SANS
Dawn Dupriest, Preston Middle School
Deborah Blyth, Governor’s Office of Information Technology
Elia Wallen, Travelers Haven & Hotel Engine
Ellen Winkler, Industry Denver
Eric Remer, PaySimple
Gay B/ Brothers, Access Data Consulting Corporation
Ginger and Matt Jones, WebPunch
Greg Greenwood, Blackstone Entrepreneurs Network
Heather Terenzio, Techtonic Group
Jackie Adams, Ristole
James Carder, LogRhythm
Jeff Robertson, DigitalGlobe
Jill Fraser, Jefferson County
Joe Saboe, Denver Public Schools
John Everson, DISH Network
John Scarborough, Silicon STEM Academy
Kaj Gronholm, Woodridge Software
Kris Kistler, Centura Health
Lekshmy Sankar, CDOT
Lynne VaArsdale
Mark Richtermeyer, Premio
Matthew Shufeldt, Cognizant Healthcare
Michael Simpson, PAIRIN
Mike Shallenberger, The STEM School and Academy
Navdeep Reddy, Enplug, inc.
Nicole Casanova
Pam Glick, SyncHR
Phil Johnston, Central High School
Phil McKinney, CableLabs
Phil Weiser
Rich Schliep and Stephen E. Coury
Rob Winter, Boulder Community Health
Robb Reck, Ping Identity
Russ Poole, CU Denver O.I.T.
Ryan Lucas, Mines and Associates
Ryan Rose, Weld County Government
Sam Masiello, TeleTech
Scott Cardenas, City and County of Denver
Sharyn Guhman, Denver Public Schools
Shawn Mills, Green House Data
Sheryl Rose, Catholic Health Initiatives
Tanya Jones, HomeAdvisor
Tim Gama, Pueblo Community College
Victoria Villescas, Ridgeview Elementary School
Wayne White, STARTEK